Kilka informacji o kastracji kotów wolno żyjących

Kastracja kotów wolnożyjących jest ważnym krokiem w kontroli populacji kotów wolnożyjących oraz zapobieganiu ich bezdomności. Bezdomne koty mogą cierpieć z powodu braku dostępu do odpowiedniej opieki weterynaryjnej, niedożywienia, chorób oraz narażenia na niebezpieczeństwa, takie jak wypadki samochodowe i ataki ze strony innych zwierząt.

Kastracja kotów wolnożyjących jest procesem polegającym na usunięciu jąder u kota lub jajników i macicy u kotki. Procedura ta jest wykonywana przez weterynarza i wymaga zabezpieczenia zwierzęcia we wszystkie niezbędne leki, w tym podania antybiotyku, leków przeciwbólowych, oraz środków przeciwpasożytniczych. Jest to niewielkie ryzyko dla zdrowia kotów i przeważnie powoduje jedynie dyskomfort przez kilka dni po zabiegu. Ważnym elementem zabiegu jest trwałe oznakowanie kota wolnożyjącego w sposób jednolity, w celu zabezpieczenia zwierzęcia przed ponownym odłowieniem w celu zweryfikowania, czy zostało już wykastrowane oraz pozwoli uniknąć stresu u zwierzęcia, a w przypadku kotki nawet ponownego otwarcia powłok brzusznych – wykonania niepotrzebnego i niebezpiecznego zabiegu.

Kastracja kotów wolnożyjących ma wiele korzyści. Po pierwsze, zapobiega niechcianym ciążom i przyczynia się do zmniejszenia populacji bezdomnych kotów. Po drugie, może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową oraz agresywnego zachowania u samców. Po trzecie, koty po kastracji są zwykle bardziej spokojne i mniej skłonne do biegania po okolicy. Warto jednak pamiętać, że jeśli będziemy przekarmiać kota, to wykastrowane zwierzę łatwiej przytyje.

Jeśli zauważysz bezdomnego kota, najlepiej skontaktuj się z Urzędem Gminy Studzienice dzwoniąc pod nr tel.: 59 82 166 06, pracownik pomoże w  wyłapaniu, kastracji i adopcji kota. Jeśli jesteś posiadaczem kota domowego, zawsze warto rozważyć kastrację, aby zapobiec niechcianym ciążom i pomóc kontrolować ich populację.

Skip to content
Ukryj Newsletter SMS
Newsletter SMS