Od 1 kwietnia do 30 czerwca br. – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 przeprowadzony zostanie od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. Jest obowiązkowy i będzie realizowany za pomocą interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Metody uzupełniające – to spis telefoniczny lub bezpośrednio przez rachmistrza spisowego.
Spis jest przeprowadzany co 10 lat i jest jedynym badaniem, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o ilościowym i jakościowym stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych.
Obowiązkiem spisowym będą objęte:
• osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
• mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu:
• urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej,
• urzędy wojewódzkie,
• urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne (w naszej gminie przygotowano takie stanowisko w Urzędzie Gminy).
Lista miejsc, gdzie będzie można dokonać samospisu będzie opublikowana na stronie internetowej GUS i stronie spisu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiście, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego.
Kiedy można się spisać?
Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku
Jak można się spisać?
Obowiązkową formą jest samospis internetowy.
Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego (jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiczna).
Czy muszę się spisać?
Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.
Jakich informacji muszę udzielić?
Pytania dotyczyć będą m. in. charakterystyki demograficznej i aktywności ekonomicznej osób, poziomu wykształcenia oraz stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych. Dokładny zakres informacji zbieranych w NSP 2021 dostępny jest w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz.U. poz. 1775 ze zm.).
Kto będzie miał wgląd do moich danych i udzielonych informacji?
Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.
Czy na pewno zadzwonił/przyszedł do mnie rachmistrz?
Tożsamość rachmistrza spisowego będzie można sprawdzić kontaktując się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Gdańsku lub Gminnym Biurem Spisowym w Studzienicach (tel. 59 821 66 16).
Masz pytania? Zadzwoń
Infolinia spisowa: – 22 279 99 99
Szczegóły na stronie – https://spis.gov.pl