Bezpłatne szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na terenie Powiatu Bytowskiego rozpoczęto realizację drugiej edycji „Powiatowego Powiatowego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV) na lata 2015-2019” obejmującej rok 2016.

Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera, co roku około 2 000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. Skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom wywołanym przez najważniejsze typy wirusa są szczepienia ochronne przeciwko HPV.

Wszystkie zalecenia kliniczne rekomendują szczepienia młodych dziewcząt przeciwko HPV jako przeciwdziałanie zmianom przednowotworowym oraz nowotworom szyjki macicy i podkreślają,
że  najbardziej optymalnym jest szczepienie jeszcze przed ekspozycją na wirusa HPV przez kontakt seksualny, kiedy to szczepienie jest najbardziej skuteczne. W Polsce szczepienia przeciwko HPV jest wymienione
w Programie Szczepień Ochronnych na rok 2016, jako szczepienia zalecane – niefinansowane ze środków budżetu Ministerstwa Zdrowia. Rekomendowane są m. in. przez Światową Organizację Zdrowia, Europejskie Centrum Kontroli Chorób, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

 

Celem Programu jest zmniejszenie liczby zachorowań na tę chorobę poprzez przeprowadzenie edukacji zdrowotnej oraz wykonanie szczepień ochronnych szczepionką przeciwko wirusowi HPV u 12–letnich dziewcząt (urodzonych w 2004 roku) zamieszkałych na terenie gmin, które wspólnie z Powiatem Bytowskim przystąpiły do jego realizacji.

W 2016 r. decyzję o sfinansowaniu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV podjęły: Gmina Borzytuchom, Gmina Bytów, Gmina Miastko, Gmina Parchowo, Gmina Studzienice, Gmina Tuchomie
i Gmina Trzebielino
. Działania edukacyjne finansuje Powiat Bytowski. W ramach tych działań w szkołach podstawowych na terenie wyżej wymienionych Gmin odbywają się spotkania informacyjno-edukacyjne dla młodzieży i ich rodziców lub opiekunów prawnych, na których przekazywane są wiadomości na temat profilaktyki zakażeń wirusem HPV, profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową oraz organizacji szczepień.

 

Realizatorem drugiej edycji programu, wyłonionym w drodze otwartego konkursu ofert jest Szpital Miejski w Miastku Sp. z o.o. Szczepienia będą wykonywane w następujących punktach:

  • N ZOZ HT Nowiccy ,,ZDROWIE” Zwycięstwa 52, Borzytuchom, tel: 59 821 1328
  • N ZOZ ,,MEDYCYNA RODZINNA” 11 Listopada 1, Bytów, tel: 59 822 6818
  • N ZOZ ,,SALUS” Lęborska 11, Bytów, tel: 59 822 1122
  • Gabinet Lekarza POZ, Wybickiego 30, Miastko, tel: 59 857 0934
  • N ZOZ Parchowo, ul Bytowska 24, Parchowo, tel: 59 821 4478
  • N ZOZ ,,SALUS”, Brzozowa 6, Studzienice, tel: 59 821 6523
  • N ZOZ „REHAPOZ”,, ul. Brzozowa 8, Studzienice, tel: 59 821 6584
  • N ZOZ w Lipnicy filia w Tuchomiu, Jana III Sobieskiego 22, Tuchomie, tel: 821 5683
  • N ZOZ ,,MAMED” Trzebielino 102 A, tel: 58 858 0225

 

Koordynator programu: Alicja Szczepanek

tel: 600 127 284 w godz. 8.00- 14.30.

 

Zapisy na szczepienia rozpoczną się już w dniu spotkań rodziców w szkołach. Termin szczepień można uzgodnić telefonicznie i osobiście z wyżej wymienioną przychodnią.

Do zaszczepienia niezbędna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Właściwy formularz przekazywany będzie na spotkaniach informacyjnych. Można go również wydrukować ze strony internetowej.

Schemat szczepienia dwiema dawkami, druga dawka zostanie podana po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej dawki szczepionki, którą wyznaczy pielęgniarka w punkcie szczepień.

 

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego szczepienia. W załączniku znajduje się formularz zgody rodzica/opiekuna prawnego na uczestwnictwo dziecka w szczepieniu.

Pliki do pobrania

Skip to content
Ukryj Newsletter SMS
Newsletter SMS