Bezpieczne wakacje
Urlop to czas gdy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju zagrożenia w większym stopniu niż zazwyczaj. Mogą one dotyczyć zarówno podróży jak i samego pobytu, zwłaszcza, gdy na miejsce wypoczynku wybieramy region odrębny kulturowo lub gdzie ścierają się różne siły polityczne. Dlatego warto dokładnie zaplanować wyjazd, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Pierwszą i podstawową rzeczą jaką powinniśmy zrobić przed podjęciem decyzji dotyczącej miejsca wypoczynku, to sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych jakie są rekomendacje dla wybranego przez nas regionu świata. MSZ stosuje czterostopniową skalę ostrzeżeń: jest to rekomendacja dotycząca danego regionu, a oznaczenia kolorystyczne odzwierciedlają poziom zagrożenia. Musimy pamiętać, że w myśl polskiego prawa, żadna instytucja, nie może zabronić podróżowania nawet w najbardziej niebezpieczne regiony świata. Może jedynie ostrzegać i rekomendować. Decyzja zawsze należy do nas , warto podejmować ją rozważnie, świadomie, nie kierując się jedynie np. atrakcyjną ceną wycieczki.
Wędrówki górskie – do nich należy się dobrze przygotować. Po pierwsze kondycyjnie, do drugie sprzętowo. Dobre buty i odzież, która ochroni nas przed wiatrem i chłodem to podstawa. Często na szlakach można spotkać turystów w sandałach czy klapkach –to zdecydowanie nieodpowiednie obuwie. Łatwo w nim o bolesne kontuzje i urazy. Trzeba pamiętać, że pogoda w górach potrafi bardzo szybko się zmieniać, dlatego planując wyjście na szlak, należy dokładnie sprawdzać prognozy pogody, a w przypadku wątpliwości pozostać w schronisku. Wychodząc w góry, powinniśmy zabrać do plecaka ciepły napój, odzież ochronną oraz energetyzujące przekąski np. batoniki. Warto mieć również telefon komórkowy z naładowaną baterią, aby w przypadku nieprzewidzianej sytuacji wezwać pomoc. Przede wszystkim należy poinformować schronisko, z którego wyruszamy lub recepcję pensjonatu, w którym mieszkamy dokąd idziemy i o której zamierzamy wrócić. W razie wypadku pozwoli to ratownikom szybciej zareagować.
Wypoczynek w krajach Unii Europejskiej – warto pamiętać, że zgodnie z przepisami, osobie przebywającej tymczasowo w innym kraju UE, na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, przysługują wszystkie świadczenia zdrowotne, które są niezbędne z medycznego punktu widzenia, by pacjent nie był zmuszony do powrotu do kraju. Jednak, aby skorzystać z tego uprawnienia, musimy mieć dokument potwierdzający prawo do świadczeń medycznych podczas pobytu w państwie UE. Z opieki medycznej, na podstawie EKUZ można korzystać wyłącznie w tych placówkach medycznych, które w państwie pobytu funkcjonują w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.
EKUZ jest wydawana bezpłatnie w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.
Aby uniknąć nieprzyjemnych, a czasami nawet niebezpiecznych sytuacji, przed wyjazdem warto zapoznać się ze zwyczajami i prawem kraju do którego wyjeżdżamy. Zawsze należy postępować zgodnie z miejscowymi normami.
Wracając z wakacji bardzo chętnie przywozimy pamiątki. Jednak z niektórymi, zwłaszcza okazami flory i fauny, mogą być problemy na granicy. Należy zwracać także szczególną uwagę na prośby innych pasażerów o przewiezienie, ze względu np. na brak miejsca w walizce, jakichś przedmiotów lub pomoc w zapakowaniu bagażu. Przemytnicy często wykorzystują nieświadomych ryzyka turystów, by przewieźć narkotyki przez granicę. Możemy więc narazić się na wieloletnie więzienie lub nawet karę śmierci. Dlatego: zawsze należy samodzielnie pakować swój bagaż i upewnić się, że jest odpowiednio zabezpieczony. Nigdy też nie można pozostawiać bagażu bez opieki, nigdy nie należy przenosić przez granicę niczego innym osobom, niezależnie od tego, jak niewinnie wygląda ten przedmiot i osoba, która nas o to prosi. Jeżeli podczas kontroli zostaną znalezione przy nas narkotyki, tylko my poniesiemy odpowiedzialność. Z tych samych powodów należy być bardzo ostrożnym przy przyjmowaniu prezentów od osób, których nie znamy.
W Polsce, jedną z najpopularniejszych form spędzania wakacji jest „plażowanie”. Łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Należy więc wybierać takie miejsca, gdzie plaże są strzeżone. Jednak wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom. Podczas zabawy potrafią oddalić się niepostrzeżenie i zagubić w tłumie plażowiczów. Aby kąpiel była bezpieczna należ stosować się do zasad i:
-pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
-stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku –biała –kąpiel dozwolona, czerwona –zakaz kąpieli),
-nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego, -nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, może to skończyć się śmiercią lub kalectwem,
-nie wypływać na materacu daleko od brzegu,
-NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu,
-nie pływać bezpośrednio po posiłku –zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka,
-nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska.
Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć. Wypoczynek nad wodą to również opalanie . Należy chronić skórę przed poparzeniami stosując preparaty z odpowiednim dla naszej karnacji filtrem UV. Przed słońcem trzeba także zabezpieczyć oczy zakładając okulary z filtrem UV oraz głowę zakładając chustkę lub kapelusz. Nie warto nosić okularów bez odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem. Bardziej szkodzą naszym oczom niż pomagają. Pływając łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować kapoka. W przypadku wywrotki lub nieoczekiwanego wpadnięcia do wody może uratować życie. Żeglarze powinni na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby w miarę możliwości unikać zagrożenia związanego z nagłą zmianą aury.
Organizując ognisko pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca ( w trakcie upałów występuje zwiększone zagrożenie pożarowe), więc palenisko otocz kamieniami, aby nie zaprószyć ognia i w pobliżu niech znajduje się dostęp do wody.
Trzeba pamiętać także o tym aby:
-pić dużo wody.
-zakładać kask gdy jeździ się na rolkach, deskorolce czy rowerze.
-przestrzegać zasad ruchu drogowego.
-nie zbliżać się do obcych psów, gdyż grozi to ugryzieniem, co może skutkować zakażeniem wścieklizną, a w przypadku zbliżania się obcego psa przyjąć pozycję żółwia.
– wybierać miejsca bezpieczne na zabawę (z dala od akwenów wodnych, jezdni a także wykopów).
-informować opiekunów o miejscu przebywania.
-nie korzystać z jazdy samochodem z nieznajomym ani nie przyjmować od niego żadnych prezentów.
-nie zbierać grzybów, jeżeli nie ma pewności czy są jadalne.
-nie zjadać nieznanych owoców i roślin.
-zabezpieczać ciało przed kleszczami podczas wędrówek po lesie : nośić odzież zakrywającą największą powierzchnię ciała i stosować preparaty odstraszające kleszcze.
– nie chować się pod drzewem podczas burzy.
– korzystać z fotelika podróżując samochodem i zawsze zapinać pasy.
Numery alarmowe :
112 – Europejski numer alarmowy
999 – pogotowie ratunkowe
998 – straż pożarna
997 – policja
Numery ratunkowe :
nad wodą:
WOPR – 601 100 100
w górach:
TOPR – 601 100 300 / 18 20 63 444
GOPR – 985 / 601 100 300