Szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego

Współcześnie masowo rośnie liczba wypadków i nieprzewidzianych zdarzeń zaskakujących nas wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewamy. Zdrowie i życie osób poszkodowanych często zależy bezpośrednio od reakcji osób obecnych na miejscu zdarzenia. Umiejętność udzielenia pomocy, szybkość i spokój działania w sytuacjach kryzysowych są niezbędne, aby poszkodowany doczekał przyjazdu wykwalifikowanych służb medycznych wyposażonych w zaawansowaną wiedzę, leki i sprzęt. Pierwsza pomoc przedmedyczna realnie ratuje życie. W sytuacjach krytycznych jest tylko kilka minut, aby rozpocząć czynności ratownicze i zapobiec nieodwracalnym szkodom w organizmie poszkodowanego, które mogą przyczynić się do jego kalectwa lub śmierci. Szanse na to, że wykwalifikowany personel medyczny będzie znajdował się w pobliżu miejsca zdarzenia są znikome. Z tego powodu bardzo ważna jest edukacja w zakresie udzielania pierwszej pomocy już od najmłodszych lat.

W dniach 30 marca, 6 kwietnia oraz 13 kwietnia br. w jednostkach OSP w Ugoszczy, Studzienicach i Półcznie Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Studzienicach wspólnie z Komendą Powiatową PSP w Bytowie zorganizowali szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego. W szkoleniach uczestniczyło 75 osób (druhowie, sympatycy ochrony przeciwpożarowej oraz młodzież). Szkolenia prowadzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Bytowie. Podczas szkolenia przekazali uczestnikom wiedzę z zakresu RKO, ewakuacji poszkodowanego z pojazdu, zasad udzielania pierwszej pomocy przy zadławieniach, oparzeniach, złamaniach, czy amputacji kończyn. Zawodowi strażacy skupili uwagę przede wszystkim na dobrych praktykach, które ułatwiają pracę strażaka na miejscu zdarzenia oraz obowiązujących procedurach.

 

Za pomoc w zorganizowaniu szkolenia serdecznie dziękujemy Panu bryg. Dariuszowi Kaźmierczak – Komendantowi Powiatowemu PSP w Bytowie.

Skip to content
Ukryj Newsletter SMS
Newsletter SMS