Projekt partnerski dofinansowany z Funduszy Europejskich

RPPM.06.02.02-22-0008/20-00
Tytuł: Senio-RITA – Rehabilitacja, Integracja, Teleopieka i Asystentura dla seniorów, niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz ich opiekunów w powiecie bytowskim.
Oś priorytetowa: 6. Integracja,
Działanie: 6.2 Usługi Społeczne,
Poddziałanie: 6.2.2 Rozwój Usług Społecznych
Wartość projektu: 9 298 821,48 zł
Wysokość dofinansowania: 8 833 880,41 zł
Partner Wiodący Projektu – gmina Bytów
Gmina Studzienice wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Studzienicach realizuje projekt partnerski dofinansowany z Funduszy Europejskich „Senio-RITA – Rehabilitacja, Integracja, Teleopieka i Asystentura dla seniorów, niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz ich opiekunów w powiecie bytowskim”.
Celem projektu jest stworzenie lokalnego systemu usług społecznych przy wykorzystaniu nowoczesnych zdalnych technologii, instrumentów animacji środowiskowej oraz promocji wolontariatu. Poprzez projekt będzie można skorzystać z działań dopasowanych do indywidualnych potrzeb mieszkańców.
Działania przeznaczone będą dla seniorów (60+), osób niepełnosprawnych oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. w okresie od 01 grudnia 2020 r. do 30 czerwca 2023 r.
W ramach projektu powstaną:
1. Lokalny System Usług Społecznych Senio-RITA
- Przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej powstanie Punkt Usług Społecznych . Specjalista Usług Socjalnych w GOPS będzie przeprowadzał rekrutację uczestników projektu oraz będzie organizował i koordynował wdrażanie usług.
Przy każdym gminnym Punkcie Usług Społecznych działać będzie Koło Wolontariatu Senioralnego - Utworzony zostanie bezpłatny system teleopieki domowej (telefon komórkowy i opaska SOS) dla osób, które tego najbardziej potrzebują.
- Wprowadzona zostanie nowa forma pomocy w postaci usług sąsiedzkich i asystenckich. W świadczenie tych usług zaangażujemy sąsiadów i osoby z najbliższego otoczenia, które nie są spokrewnione z osobą starszą czy zależną.
2. Działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej i rehabilitacji
- Pomoc w postaci rehabilitacji domowej. Rehabilitant będzie odwiedzał osobę w domu i po przygotowaniu wstępnej oceny potrzeb fizjoterapeutycznych przygotuje program ćwiczeń z elementami kinezyterapii oraz masażu profilaktycznego
- Prowadzone będą zajęcia profilaktyczno – ruchowe w systemie 2 godzin aktywności co dwa tygodnie ( dwa spotkania w miesiącu), zajęcia prowadzić będzie wykwalifikowany instruktor, trener lub fizjoterapeuta, nauka tańca.
- Organizowane będą spotkania o tematyce zdrowotnej. W spotkaniach takich udział będzie brał; lekarz, pielęgniarka, dietetyk, zielarz. Zaproszeni do udziału w spotkaniach będą przedstawiciele służb prewencji – policja/ straż pożarna oraz osoby zajmujące się bezpieczeństwem w sieci.
- Powstanie wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego aby doposażyć środowiska domowe i usprawnić funkcjonowanie osób przy obniżonej sprawności i motoryce wynikającej z wieku i niepełnosprawności. Będzie to również okazja do wypróbowania sprzętu przed ich zakupem do własnego gospodarstwa domowego. Zostanie opracowany regulamin korzystania z wypożyczalni oraz wzór umowy nieodpłatnego użyczenia sprzętów.
3. Poradnictwo psychologiczne oraz warsztaty dla seniorów, osób niepełnosprawnych oraz opiekunów osób niepełnosprawnych
- Przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie powstanie punkt informacji i poradnictwa dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów. Porady psychologiczne udzielane będą podczas bezpośrednich spotkań, telefonicznie lub podczas wizyt domowych.
- Odbędą się warsztaty i szkolenia dla osób zależnych. Celem warsztatów będzie podniesienie wiedzy i umiejętności w radzeniu sobie z trudnościami dnia codziennego.
- Prowadzone będą szkolenia/warsztaty dla opiekunów osób zależnych z zakresu pielęgnacji oraz eliminacji stresu.
4. Spotkania integracyjne, wyjazdy, pikniki, powstanie Rady Seniorów i Koła Wolontariatu
- Zorganizowane zostaną pikniki dla uczestników projektu podczas których promowany będzie zdrowy styl życia, profilaktyka zdrowotna i aktywność ruchowa.
- Powstanie koło wolontariatu oraz Rada Seniorów.
- Odbędą się wyjazdy uczestników projektu do placówek kulturalnych tj. kino, muzeum.
- Prowadzone będą cykliczne spotkania integracyjne. Spotkania z animatorem i lokalnymi twórcami odbywać się będą w Wiejski Domu Kultury w Studzienicach. Wspólne spędzanie czasu w gronie osób w podobnym wieku o podobnych problemach będzie receptą na samotność oraz okazją do podzielenia się z innymi swoimi pasjami, zainteresowaniami bądź umiejętnościami.
Osoby chętne do udziału w projekcie proszone są o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Studzienicach tel. 59 82 166 13.
Szczegóły w załączniku.