Ćwiczenia strażackie zaprzyjaźnionych gmin.

 

8 grudnia 2018 r. na terenie Gminy Studzienice i Nadleśnictwa Osusznica odbyły się ćwiczenia strażackie pk. „Pożar lasu”, w których udział wzięło 16 zastępów straży pożarnej z Gmin Studzienice, Parchowo, Lipusz oraz Sulęczyno oraz Komendy Powiatowej PSP w Bytowie, a także patrol Policji oraz 2 patrole Straży Leśnej. Ćwiczenia organizowane są cyklicznie od ponad 10 lat, co roku na terenie jednej z w/w Gmin.

Celem ćwiczeń była:

  • weryfikacja gotowości operacyjnej sił i środków do prowadzenia działań ratowniczych,

  • doskonalenie działań ratowniczo-gaśniczych na terenie lasów państwowych,

  • doskonalenie zasad współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz służb współdziałających,

  • doskonalenie działań przy wykorzystaniu sprzętu ochrony dróg oddechowych oraz ratownictwa technicznego,

  • doskonalenie organizacji kierowania działaniami ratowniczymi oraz

  • doskonalenie organizacji łączności na terenie akcji ratowniczej przy współudziale ościennych jednostek OSP.

Założenie do ćwiczeń było następujące:

Podczas prowadzonych w gospodarstwie leśnym prac polegających na wypalaniu gałęzi pracownicy nadzorujący wypalanie udali się na przerwę śniadaniową, pozostawiając ognisko bez dozorowania. W wyniku pozostawienia ogniska bez dozorowania doszło do rozprzestrzenienia ognia na pobliski kompleks leśny. Pracownicy nadzorujący palenie zauważyli, że pożar się rozprzestrzenił i swoim zasięgiem objął ok. 50m2. Pracownicy podjęli nie udaną próbę gaszenia. Jedna z zadysponowanych jednostek OSP do zdarzenia w trakcie dojazdu na miejsce najechała na wypadek komunikacyjny, w którym według wstępnych ustaleń ucierpiały 2 osoby. Po uzyskaniu informacji o zaginięciu 2 dzieci, które podróżowały samochodem, KDR podjął działania poszukiwawcze na terenie kompleksu leśnego, które zakończyły się odnalezieniem dzieci.

 

Za pomoc w zorganizowaniu ćwiczeń serdecznie dziękujemy wszystkim podmiotom zaangażowanym, a przede wszystkim Nadleśniczemu Nadleśnictwa Osusznica, Komendantowi Powiatowemu PSP w Bytowie oraz Komendantowi Powiatowemu Policji w Bytowie, a wszystkim strażakom biorącym udział w manewrach życzymy sukcesów oraz bezpiecznych powrotów z akcji ratowniczo-gaśniczych.

 

Skip to content
Ukryj Newsletter SMS
Newsletter SMS