Bezpłatne szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy

Na terenie Powiatu Bytowskiego rozpoczęto realizację trzeciej edycji „Powiatowego Powiatowego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV) na lata 2015-2019”.

Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera, co roku około 2 000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności
w Europie. Skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom wywołanym przez najważniejsze typy wirusa
są szczepienia ochronne przeciwko HPV.

Wszystkie zalecenia kliniczne rekomendują szczepienia młodych dziewcząt przeciwko HPV jako przeciwdziałanie zmianom przednowotworowym oraz nowotworom szyjki macicy i podkreślają,
że  najbardziej optymalnym jest szczepienie jeszcze przed ekspozycją na wirusa HPV przez kontakt seksualny, kiedy to szczepienie jest najbardziej skuteczne. W Polsce szczepienia przeciwko HPV jest wymienione w Programie Szczepień Ochronnych na rok 2017, jako szczepienia zalecane – niefinansowane ze środków budżetu Ministerstwa Zdrowia. Rekomendowane są m. in. przez Światową Organizację Zdrowia, Europejskie Centrum Kontroli Chorób, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

 

Celem Programu jest zmniejszenie liczby zachorowań na tę chorobę poprzez przeprowadzenie edukacji zdrowotnej oraz wykonanie szczepień ochronnych szczepionką przeciwko wirusowi HPV
u 12–letnich dziewcząt (urodzonych w 2005 roku)
zamieszkałych na terenie gmin, które wspólnie
z Powiatem Bytowskim przystąpiły do jego realizacji.

W 2017 r. decyzję o sfinansowaniu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV podjęły: Gmina Borzytuchom, Gmina Bytów, Gmina Kołczygłowy, Gmina Miastko, Gmina Parchowo, Gmina Studzienice, Gmina Tuchomie i Gmina Trzebielino. Działania edukacyjne finansuje Powiat Bytowski.
W ramach tych działań w szkołach podstawowych na terenie wyżej wymienionych Gmin odbywają się spotkania informacyjno-edukacyjne dla młodzieży i ich rodziców lub opiekunów prawnych, na których przekazywane są wiadomości na temat profilaktyki zakażeń wirusem HPV, profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową oraz organizacji szczepień.

 

Realizatorem trzeciej edycji programu, wyłonionym w drodze otwartego konkursu ofert jest:

Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o.

  1. Lęborska 13

          77-100 Bytów

tel. 59 822 85 32 lub 59 822 58 21

 

Zapisy na szczepienia rozpoczną się już w dniu spotkań rodziców w szkołach. Termin szczepień można uzgodnić telefonicznie i osobiście z realizatorem programu.

Do zaszczepienia niezbędna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Właściwy formularz przekazywany będzie na spotkaniach informacyjnych. Można go również wydrukować ze strony internetowej.

Schemat szczepienia dwiema dawkami, druga dawka zostanie podana po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej dawki szczepionki, którą wyznaczy pielęgniarka w punkcie szczepień.

 

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego szczepienia

Skip to content
Ukryj Newsletter SMS
Newsletter SMS