A A+ A++ A A A A A

Zezwolenie na wycinkę drzew i krzewów

Zezwolenie na wycinkę drzew i krzewów- procedura.

Jeśli chcesz usunąć drzewa i krzewy, które rosną na twojej działce, pamiętaj, że musisz dostać zezwolenie. Nie można wycinać drzew i krzewów bez zezwolenia. Poniżej przydatne informacje.

Nie potrzebujesz zezwolenia, gdy chcesz wyciąć:

We wszystkich pozostałych sytuacjach potrzebujesz zezwolenia na wycięcie drzew i krzewów.

Jeśli nie masz pewności, czy na określony krzew lub drzewo potrzebujesz zezwolenia na wycięcie — złóż wniosek. Urzędnik przyjedzie i oceni, czy potrzebujesz zezwolenia na wycięcie tego krzewu lub drzewa.

Plantacja-to uprawa drzew lub krzewów o zwartej powierzchni co najmniej 0,1 ha, założona w celu produkcyjnym.

Krzew-to wieloletnia roślina, która rozgałęzia się na wiele zdrewniałych pędów. Nie ma pnia ani korony.

Kto może złożyć wniosek o zezwolenie na wycięcie drzew i krzewów?

Każdy, kto jest posiadaczem działki, na której znajdują się drzewa i krzewy. Posiadaczem może być właściciel działki albo inna osoba, która zarządza działką (na przykład najemca, dzierżawca, użytkownik wieczysty albo osoba, która ma inne prawo do zarządzania działką).

Wniosek może złożyć również właściciel urządzeń przesyłowych (na przykład linii energetycznych), wówczas nie musi on załączać zgody właściciela. Urząd poinformuje właściciela działki, że dostał taki wniosek.

Wniosek możesz złożyć osobiście albo może to za ciebie zrobić pełnomocnik. Dowiedz się w urzędzie, jak załatwić sprawę przez pełnomocnika.

Co musisz zrobić?

1. Zmierz dokładnie obwód drzew, które chcesz wyciąć, i określ ich gatunek. Obwód pnia zmierz na wysokości 130 cm od ziemi. Jeśli tej wysokości drzewo ma kilka pni, zmierz obwód każdego z nich, a jeżeli nie posiada pnia (na przykład jest to niskie rozłożyste drzewo) zmierz obwód pnia bezpośrednio poniżej korony drzewa. W przypadku krzewów zmierz powierzchnię, jaką zajmują, i określ ich gatunek.
  2. Przygotuj mapkę, własnoręczny rysunek albo plan zagospodarowania działki lub terenu, jeśli jest wymagany zgodnie z Prawem budowlanym. Zaznacz drzewa i krzewy oraz granicę działki, budynków oraz innych obiektów (na przykład altanki, czy śmietnika), które istnieją lub dopiero powstaną na twojej działce.
  3. Napisz wniosek i przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty. Listę potrzebnych dokumentów znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować
  4. Złóż wniosek wraz z innymi dokumentami w odpowiednim urzędzie. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie złożyć wniosek
  5. Czekaj na wizytę urzędnika. Urzędnik przyjedzie na twoją działkę i samodzielnie zmierzy wszystkie drzewa i krzewy, które chcesz wyciąć. Potwierdzi w ten sposób informacje, które zostały wpisane we wniosku. Sprawdzi również, czy na drzewie lub krzewie nie znajdują się chronione gatunki, na przykład ptaki w gniazdach.
  6. Czekaj na zezwolenie na wycięcie drzew i krzewów.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek możesz:

Ile zapłacisz?

Usługa jest bezpłatna.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wycinka drzew lub krzewów wynika z prowadzenia działalności gospodarczej. Informację, ile wynosi opłata, dostaniesz w zezwoleniu na wycięcie drzew i krzewów.

Co przygotować?

Wniosek o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów można złożyć osobiście w siedzibie Urzędu Gminy Studzienice lub drogą pocztową codziennie w godzinach pracy Urzędu. Więcej informacji pod numerem: 59 82 166 14.

Styczeń 2019
PnWtSrCzwPtSoNd