A A+ A++ A A A A A

Zarządzanie kryzysowe

Szczególne formy udzielania pomocy dla lokalnej społeczności w Gminie Studzienice

Na potrzeby zapewnienia ochrony lokalnej społeczności w sytuacji kryzysowej lub możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowej związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, Wójt Gminy Studzienice określił szczególne formy udzielania pomocy dla lokalnej społeczności w Gminie Studzienice w formie wykazu (Zarządzenie Wójta Gminy Studzienice nr 33/2020 z dnia 05.05.2020 r.).

Wykaz szczególnych form udzielania pomocy dla mieszkańców Gminy Studzienice, w szczególności dla osób starszych, niepełnosprawnych, a także osób objętych kwarantanną lub nadzorem epidemicznym, które nie mają możliwości zorganizowania jej we własnym zakresie, o którym mowa w § 1 obejmuje:

 1. zasiłki celowe z przeznaczeniem na zakup leków, środków czystości oraz środków higienicznych dla osób i rodzin, nieprzekraczających kryteriów dochodowych ustalonych art. 8 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507 z późn. zm.);
 2. pomoc niepieniężną w formie:
 1. zaopatrzenia w żywność;
 2. zaopatrzenia w przepisane przez lekarza leki i inne niezbędne do przetrwania artykuły pierwszej potrzeby;
 3. kontakt telefoniczny z osobami pozostającymi w kwarantannie domowej, w celu ustalenia ich aktualnej sytuacji oraz potrzeb;
 4. udzielenia schronienia osobom bezdomnym;
 5. interwencji kryzysowej;
 6. udzielenia innych form pomocy na zasadach określonych w obowiązujących przepisach o pomocy społecznej.

Udzielenie pomocy wymienionej w wykazie następuje na wniosek osoby wymagającej wsparcia lub jej opiekuna prawnego, zgodnie z załącznikiem nr 1 do  zarządzenia.

Niezbędne informacje dotyczące objawów,jego rozprzestrzeniania się oraz zasad postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia objawów koronawirusa

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19 w Azji i krajach Europy południowej informujemy, że  niezbędne informacje dotyczące objawów, jego rozprzestrzeniania się oraz zasad postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego pod adresem:
https://gis.gov.pl/  oraz Ministra Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Bezpieczne wakacje

Urlop to czas gdy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju zagrożenia w większym stopniu niż zazwyczaj. Mogą one dotyczyć zarówno podróży jak i samego pobytu, zwłaszcza, gdy na miejsce wypoczynku wybieramy region odrębny kulturowo lub gdzie ścierają się różne siły polityczne. Dlatego warto dokładnie zaplanować wyjazd, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Pierwszą i podstawową rzeczą jaką powinniśmy zrobić przed podjęciem decyzji dotyczącej miejsca wypoczynku, to sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych jakie są rekomendacje dla wybranego przez nas regionu świata. MSZ stosuje czterostopniową skalę ostrzeżeń: jest to rekomendacja dotycząca danego regionu, a oznaczenia kolorystyczne odzwierciedlają poziom zagrożenia. Musimy pamiętać, że w myśl polskiego prawa, żadna instytucja, nie może zabronić podróżowania nawet w najbardziej niebezpieczne regiony świata. Może jedynie ostrzegać i rekomendować. Decyzja zawsze należy do nas , warto podejmować ją rozważnie, świadomie, nie kierując się jedynie np. atrakcyjną ceną wycieczki.

Wędrówki górskie – do nich należy się dobrze przygotować. Po pierwsze kondycyjnie, do drugie sprzętowo. Dobre buty i odzież, która ochroni nas przed wiatrem i chłodem to podstawa. Często na szlakach można spotkać turystów w sandałach czy klapkach –to zdecydowanie nieodpowiednie obuwie. Łatwo w nim o bolesne kontuzje i urazy. Trzeba pamiętać, że pogoda w górach potrafi bardzo szybko się zmieniać, dlatego planując wyjście na szlak, należy dokładnie sprawdzać prognozy pogody, a w przypadku wątpliwości pozostać w schronisku. Wychodząc w góry, powinniśmy zabrać do plecaka ciepły napój, odzież ochronną oraz energetyzujące przekąski np. batoniki. Warto mieć również telefon komórkowy z naładowaną baterią, aby w przypadku nieprzewidzianej sytuacji wezwać pomoc. Przede wszystkim należy poinformować schronisko, z którego wyruszamy lub recepcję pensjonatu, w którym mieszkamy dokąd idziemy i o której zamierzamy wrócić. W razie wypadku pozwoli to ratownikom szybciej zareagować.

Wypoczynek w krajach Unii Europejskiej - warto pamiętać, że zgodnie z przepisami, osobie przebywającej tymczasowo w innym kraju UE, na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, przysługują wszystkie świadczenia zdrowotne, które są niezbędne z medycznego punktu widzenia, by pacjent nie był zmuszony do powrotu do kraju. Jednak, aby skorzystać z tego uprawnienia, musimy mieć dokument potwierdzający prawo do świadczeń medycznych podczas pobytu w państwie UE. Z opieki medycznej, na podstawie EKUZ można korzystać wyłącznie w tych placówkach medycznych, które w państwie pobytu funkcjonują w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

EKUZ jest wydawana bezpłatnie w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Aby uniknąć nieprzyjemnych, a czasami nawet niebezpiecznych sytuacji, przed wyjazdem warto zapoznać się ze zwyczajami i prawem kraju do którego wyjeżdżamy. Zawsze należy postępować zgodnie z miejscowymi normami.

Wracając z wakacji bardzo chętnie przywozimy pamiątki. Jednak z niektórymi, zwłaszcza okazami flory i fauny, mogą być problemy na granicy. Należy zwracać także szczególną uwagę na prośby innych pasażerów o przewiezienie, ze względu np. na brak miejsca w walizce, jakichś przedmiotów lub pomoc w zapakowaniu bagażu. Przemytnicy często wykorzystują nieświadomych ryzyka turystów, by przewieźć narkotyki przez granicę. Możemy więc narazić się na wieloletnie więzienie lub nawet karę śmierci. Dlatego: zawsze należy samodzielnie pakować swój bagaż i upewnić się, że jest odpowiednio zabezpieczony. Nigdy też nie można pozostawiać bagażu bez opieki, nigdy nie należy przenosić przez granicę niczego innym osobom, niezależnie od tego, jak niewinnie wygląda ten przedmiot i osoba, która nas o to prosi. Jeżeli podczas kontroli zostaną znalezione przy nas narkotyki, tylko my poniesiemy odpowiedzialność. Z tych samych powodów należy być bardzo ostrożnym przy przyjmowaniu prezentów od osób, których nie znamy.

W Polsce, jedną z najpopularniejszych form spędzania wakacji jest „plażowanie”. Łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Należy więc wybierać takie miejsca, gdzie plaże są strzeżone. Jednak wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom. Podczas zabawy potrafią oddalić się niepostrzeżenie i zagubić w tłumie plażowiczów. Aby kąpiel była bezpieczna należ stosować się do zasad i:

-pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,

-stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku –biała –kąpiel dozwolona, czerwona –zakaz kąpieli),

-nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego, -nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, może to skończyć się śmiercią lub kalectwem,

-nie wypływać na materacu daleko od brzegu,

-NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu,

-nie pływać bezpośrednio po posiłku –zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka,

-nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska.

Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć. Wypoczynek nad wodą to również opalanie . Należy chronić skórę przed poparzeniami stosując preparaty z odpowiednim dla naszej karnacji filtrem UV. Przed słońcem trzeba także zabezpieczyć oczy zakładając okulary z filtrem UV oraz głowę zakładając chustkę lub kapelusz. Nie warto nosić okularów bez odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem. Bardziej szkodzą naszym oczom niż pomagają. Pływając łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować kapoka. W przypadku wywrotki lub nieoczekiwanego wpadnięcia do wody może uratować życie. Żeglarze powinni na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby w miarę możliwości unikać zagrożenia związanego z nagłą zmianą aury.

Organizując ognisko pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca ( w trakcie upałów występuje zwiększone zagrożenie pożarowe), więc palenisko otocz kamieniami, aby nie zaprószyć ognia i w pobliżu niech znajduje się dostęp do wody.

Trzeba pamiętać także o tym aby:

-pić dużo wody.

-zakładać kask gdy jeździ się na rolkach, deskorolce czy rowerze.

-przestrzegać zasad ruchu drogowego.

-nie zbliżać się do obcych psów, gdyż grozi to ugryzieniem, co może skutkować zakażeniem wścieklizną, a w przypadku zbliżania się obcego psa przyjąć pozycję żółwia.

- wybierać miejsca bezpieczne na zabawę (z dala od akwenów wodnych, jezdni a także wykopów).

-informować opiekunów o miejscu przebywania.

-nie korzystać z jazdy samochodem z nieznajomym ani nie przyjmować od niego żadnych prezentów.

-nie zbierać grzybów, jeżeli nie ma pewności czy są jadalne.

-nie zjadać nieznanych owoców i roślin.

-zabezpieczać ciało przed kleszczami podczas wędrówek po lesie : nośić odzież zakrywającą największą powierzchnię ciała i stosować preparaty odstraszające kleszcze.

- nie chować się pod drzewem podczas burzy.

- korzystać z fotelika podróżując samochodem i zawsze zapinać pasy.

Numery alarmowe :

112 – Europejski numer alarmowy

999 – pogotowie ratunkowe

998 – straż pożarna

997 – policja

Numery ratunkowe :

nad wodą:

WOPR - 601 100 100

w górach:

TOPR - 601 100 300 / 18 20 63 444

GOPR - 985 / 601 100 300

 

Kampania Społeczna - STOP POŻAROM TRAW.

Jak przygotować się na upał? Jak przygotować się się na wichury?

Jak przygotować się na upał?

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.

Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

 

Jak upał wpływa na ludzki organizm:

Temperatura powietrza

Zagrożenie życia

41 °C

Groźba udaru

39 °C

Wysychanie gruczołów potowych

38 °C

Reakcja systemu termoregulacji

35 °C

Próg upału

30 °C

 

UPAŁ – OCHRONA

OCHRONA DZIECI PRZED UPAŁEM:

 

OCHRONA OSÓB STARSZYCH PRZED UPAŁEM:

Jak przygotować się na wichury?

Mówiąc o porywistych wiatrach, klasyfikuje się je częściej nie wg prędkości z jaką przemieszczają się masy powietrza, lecz ze względu na rozmiar szkód jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

OCHRONA PRZED WYSTĄPIENIEM ZJAWISKA:

OCHRONA PODCZAS WICHURY:

OCHRONA PO WYSTĄPIENIU ZJAWISKA

 

 

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Kampania

Pożar w mieszkaniu – co robić?

Jeśli zauważyłeś pożar:

– co się pali

– gdzie się pali

– czy zagrożeni są ludzie.

Nie rozłączaj się pierwszy! Dyżurny, który odbierze Twoje zgłoszenie, zada Ci dodatkowe pytania odnośnie zgłaszanego zdarzenia. Zapyta o Twoje imię i nazwisko, dokładny adres lub poprosi o inne informacje, które mogą być przydatne dla strażaków-ratowników. Poczekaj więc aż to dyżurny rozłączy się jako pierwszy, oczywiście pod warunkiem, że nie stanowi to dla Ciebie dodatkowego zagrożenia.

 Pamiętaj! Zawsze słuchaj poleceń strażaków!

Co możesz jeszcze zrobić, zanim przyjedzie straż pożarna?

 1. Wyprowadź z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne.
 2. Jeżeli jest na to czas – weź ze sobą dokumenty oraz niezbędne lekarstwa.
 3. Dbając o własne bezpieczeństwo – spróbuj wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz usuń z zasięgu ognia materiały palne lub wartościowe rzeczy, a potem zacznij gasić pożar.
 4. Nie otwieraj okien.
 5. Nie dopuść do tego, by pożar odciął Ci drogę ewakuacji.

Jeśli sam nie jesteś w stanie ugasić pożaru, natychmiast opuść mieszkanie, zamykając drzwi jedynie na klamkę – nie zamykaj ich na zamek.

Pożar odciął Ci drogę ewakuacji? Nie panikuj!

Jeśli doszło do pożaru w mieszkaniu obok lub na niższej kondygnacji, największym zagrożeniem jest (może być) dla Ciebie toksyczny dym, dlatego:

staraj się być jak najdalej od miejsca, w którym są płomienie lub dym.

Pali się na wyższej kondygnacji?

Zostań w mieszkaniu, chyba że strażacy każą Ci je opuścić.

Wychodząc z mieszkania, zamknij drzwi na klucz, aby osoby, które będą schodziły zadymioną klatką schodową, pomyłkowo do niego nie weszły.

Co i jak gasić?

Palący się olej w kuchni

Dbając o własne bezpieczeństwo, wyłącz dopływ gazu lub płytę grzejną, a następnie przykryj garnek (patelnię) pokrywką. Do ugaszenia ognia możesz również użyć koca gaśniczego (specjalny koc do celów gaśniczych) lub gaśnicy przeznaczonej do pożarów grupy F (do gaszenia tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych). Nie zalewaj płonącego tłuszczu wodą, gdyż wtedy eksploduje, poparzy Cię, a pożar się „rozleje”! Po stłumieniu ognia nie przesuwaj garnka i nie przenoś go aż do całkowitego ostudzenia tłuszczu.

Urządzenie elektryczne – jeśli jest pod napięciem, nie wolno gasić go wodą! Jeżeli pożar jest niewielki, możesz spróbować go ugasić. Odetnij dopływ prądu poprzez wyjęcie wtyczki z kontaktu (np. drewnianym kijem od szczotki) lub odłączenie bezpieczników. Zrobiłeś to? Możesz ugasić pożar gaśnicą, kocem gaśniczym, wodą lub piaskiem.

Człowiek, na którym pali się ubranie najczęściej będzie biegł, uciekał, wykonywał nieskoordynowane ruchy. Przewróć go twarzą do ziemi. W ten sposób zabezpieczysz jego drogi oddechowe przed wniknięciem toksycznego i gorącego dymu. Płonącą odzież najlepiej ugasić kocem gaśniczym, jeżeli nie masz go w zasięgu ręki, możesz użyć swojego ubrania lub innego dużego kawałka materiału. Możesz też użyć wody. Gaszenie rozpocznij od głowy, przesuwając się w kierunku stóp.

Ewakuuj się, a nie tylko uciekaj!

Jak często słyszysz w mediach, że w pożarze domu lub mieszkania zginęli ludzie? Czy zastanawiasz się choć przez chwilę, co było przyczyną ich przedwczesnej i tragicznej śmierci? Czy zastanawiasz się, jak Ty sam byś postąpił w momencie powstania pożaru w Twoim domu? Bardzo często ludzie giną w pożarach przez swoją niewiedzę, złe warunki techniczno-budo-wlane lub przez to, że nie słuchają poleceń strażaków. Dlatego właśnie tak ważna jest znajomość podstawowych zasad ewakuacji. Nie chodzi tylko o to, aby uciekać na oślep, lecz by świadomie się ratować.

Zasady dobrej ewakuacji   

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych i nowocześniejszych czujników (czujek, detektorów), które mają za zadanie ochronić Twoje zdrowie i życie. W ofercie sprzedaży możesz znaleźć autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla oraz gazu. Mają one za zadanie jak najszybciej ostrzec o zagrożeniu w mieszkaniu lub domu.

Jak działa autonomiczna czujka dymu?

Jeżeli do jej wnętrza wniknie dym, natychmiast uruchomi się głośny alarm dźwiękowy oraz alarm optyczny (zacznie migać czerwona dioda). Urządzenie, mimo że nie zapobiegnie powstaniu pożaru, skutecznie może zaalarmować Ciebie i Twoich najbliższych o powstałym pożarze, co umożliwi to szybkie opuszczenie zagrożonego mieszkania lub domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy wszyscy śpią.

 Montaż czujki dymu w mieszkaniu jest bardzo prosty, a zasilana może być zarówno z sieci elektrycznej, jak i z baterii. Istotne jest miejsce, w którym zostanie zamontowana. Najlepiej ulokować ją w centralnej części sufitu, np. w przedpokoju. Nie zaleca się montażu detektorów dymu na suficie w kuchni (mogą pojawić się fałszywe alarmy spowodowane obecnością pary wodnej), w pobliżu okien i klimatyzatorów (zaburzają przepływ powietrza), łazience (ze względu na dużą wilgotność powietrza) oraz w miejscach podatnych na brud i kurz (mogą powodować zakłócenia działania czujki). Pamiętaj też o niezbędnych czynnościach konserwacyjnych, np. czyszczeniu czujki, wymianie baterii.

Po co Ci czujnik tlenku węgla?

Wykrywa ona już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Dzięki temu masz czas, by zapobiec zatruciu czadem, zwanym potocznie „cichym zabójcą”. Rozważ zamontowanie takiej czujki w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, w sypialni śpiących trudno obudzić..., a także w pobliżu podgrzewacza gazowego, tzw. junkersa. Pamiętaj o konieczności właściwego użytkowania czujki tlenku węgla – tylko w pełni sprawna i odpowiednio konserwowana skutecznie ostrzeże Cię przed „cichym zabójcą”.

Przed czym chroni czujka gazu?

Jeżeli w Twoim mieszkaniu, np. w kotłowni lub łazience, znajduje się instalacja gazowa, zastanów się nad zamontowaniem czujki gazu ziemnego. W przypadku rozszczelnienia się instalacji, zasygnalizuje Ci pojawienie się w Twoim mieszkaniu palnej mieszaniny gazów (grożącej wybuchem).

Wszystkie opisane czujki ostrzegą Cię o niebezpieczeństwie, pozwalając na odpowiednią reakcję: ewakuację, powiadomienie służb ratowniczych oraz ewentualnie samodzielne gaszenie pożaru lub przewietrzenie pomieszczeń.

Gaśnica – zanim przyjedzie straż pożarna

Wyposaż swoje mieszkanie w gaśnicę – będziesz bezpieczniejszy!

Prawo nie nakazuje posiadania gaśnicy w mieszkaniu, ale dbając o własne bezpieczeństwo, warto ją mieć. Właściwie użyta, skutecznie ugasi pożar w zarodku.

Zadbaj o to, by Twoja gaśnica zawsze była sprawna. Nie rzadziej niż raz na rok zleć profesjonalistom jej przegląd i konserwację. Wszystkie czynności konserwacyjne muszą być potwierdzone indywidualną cechą aktualizacji tzw. kontrolką.

Obiekty użyteczności publicznej, produkcyjne i magazynowe oraz inwentarskie zgodnie z przepisami prawa muszą być wyposażone m.in. w gaśnice.

Za wyposażenie i rozmieszczenie gaśnic odpowiadają właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów.

W jaki sposób dobrać i rozmieścić gaśnice?

Obiekt powinien być wyposażony w gaśnice dostosowane do gaszenia określonych grup pożarów:

Do zabezpieczenia mieszkania najlepiej wybierz gaśnicę oznaczoną symbolami ABC, a do kuchni - gaśnicę oznaczoną symbolem F.

Przy ich rozmieszczaniu powinny być spełnione następujące warunki:

Gaśnice proszkowe X (stałociśnieniowe z manometrem)

 1. Zdejmij gaśnicę z wieszaka i zbliż się do źródła ognia
 2. Wyciągnij zawleczkę zabezpieczającą
 3. Skieruj dyszę węża na źródło ognia
 4. Naciśnij dźwignię i rozpocznij gaszenie

Gaśnice proszkowe Z (zmiennociśnieniowe bez manometru)

 1. Zdejmij gaśnicę z wieszaka i zbliż się do źródła ognia.
 2. Wyciągnij zawleczkę zabezpieczającą.
 3. Naciśnij dźwignię, przebijając nabój i zwolnij nacisk.
 4. Odczekaj 3-5 sekund.
 5. Skieruj dyszę węża na źródło ognia.
 6. Naciśnij dźwignię i rozpocznij gaszenie.

Używaj gaśnicy w pozycji pionowej, zaworem do góry. Gasząc pożar na wolnym powietrzu, skieruj dyszę gaśnicy zgodnie z kierunkiem wiatru.

Każda gaśnica ma instrukcję użycia. Zapoznaj się z nią!

Żeby czad nie zaprowadził Cię na drugi świat…

Czad – nie zobaczysz… nie poczujesz… niewielka dawka może zabić…

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi z starych na nowe).

Może to prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz – cofa się do pomieszczenia.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Zaprzyjaźnij się z kominiarzem, może uratować ci życie!

Jak uniknąć zaczadzenia?

 

Kalendarium

Wrzesień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia

wszystkie wydarzenia

Kontakt

Urząd Gminy w Studzienicach
77-143 Studzienice
ul. Kaszubska 9

tel: 59 821 66 00
fax: 59 821 66 10

ug@studzienice.pl

 

 

wszystkie kontakty

 

Godziny pracy

pon.: 8:00-16:00

wt.,-pt.: 7:00-15:00

 

 

  Geoportal

 

Turystyczna Aplikacja Mobilna

Film promocyjny Gminy Studzienice

 

Newsletter SMS