A A+ A++ A A A A A

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Zadania i kompetencje Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Studzienicach

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Studzienicach została powołana Zarządzeniem Wójta Gminy Studzienice z dnia 12 lipca 2007 roku. Do głównych zadań Komisji należy prowadzenie działań związanych z profilaktyką alkoholową , podejmowaniem działań w kierunku rozwiązywania problemów alkoholowych poprzez: orzeczenia wobec osób uzależnionych od alkoholu obowiązku poddania się badaniom psychiatryczno-psychologicznych lub przymusowemu leczeniu odwykowym. Komisja organizuje również spotkania terapeutyczne i pomoc psychologiczną dla osób uzależnionych oraz ich rodzin poprzez możliwość rozmów z psychologiem. Komisja zajmuje się również profilaktyką poprzez wspieranie alternatywnych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież. Komisja współdziała i popiera działalność organizacji społecznych w zakresie krzewienia trzeźwości i abstynencji. Komisja występuje również z wnioskami w sprawach dotyczących wprowadzenia regulaminowego zakazu sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych. Komisja opiniuje wnioski o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gminy Studzienice. Członkowie GKRPA rozpatrują sprawy na posiedzeniu w obecności co najmniej połowy liczby jej członków. Posiedzenia Komisji odbywają się w miarę potrzeb, do udziału w pracach Komisji można zapraszać osoby nie będące członkami Komisji. Komisja zajmuje się również przeciwdziałaniem narkomanii. Co roku ustalany jest plan wydatków Komisji, który obejmuje m.in. koszty badań osób nadużywających alkohol, zakup nagród na turnieje, konkursy, imprezy profilaktyczne dla dzieci i młodzież, doposażenie bibliotek i świetlic wiejskich itp.

Wnioski do Komisji w sprawach dofinansowań działań profilaktycznych, opiniowania zgodności punktu sprzedaży napojów alkoholowych z zapisami Uchwały lub interwencji Komisji w kierunku leczenia dwykowego lub skierowania na badania osób nadużywających alkohol/narkotyki przyjmowane są w sekretariacie Urzędu Gminy Studzienice, od poniedziałku do piątku w godzinach: poniedziałek: od 8:00-16:00, wtorek-piątek: 7:00-15:00. Rozpatrzenie wniosku następuje w okresie maksymalnie 1 miesiąca od daty wpływu wniosku. Więcej informacji uzyskać można w Urzędzie Gminy Studzienice, pokój nr 6 w godzinach pracy Urzędu Gminy lub pod numerem telefonu: 59 821 66 02.

Sierpień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd